Inne

Jak rozmawiać z osobą uzależnioną?

Jak rozmawiać z bliską osobą, która zmaga się z uzależnieniem? Jak się przygotować, co i kiedy mówić? Odpowiadamy na te pytania w poniższym artykule.

Rozmowa z osobą uzależnioną

Nie ma wątpliwości, że uzależnienie to trudny temat do rozmowy. Jest to choroba, która dotyka nie tylko osobę z nią się zmagającą, ale i całe jej otoczenie. Kiedy uzależnienie dotyka kogoś bliskiego, odczuwamy wiele emocji. Chociaż przytłoczenie jest normalne, należy również pamiętać, że zawsze istnieje nadzieja na powrót do zdrowia i jest kilka sposobów na to, żeby pomóc osobie uzależnionej. Najważniejszym pierwszym krokiem jest rozmowa.

Kiedy komunikujesz się z ukochaną osobą na temat swoich obaw, ważne jest, aby robić to w sposób, który pozwoli jej naprawdę usłyszeć, co mówisz. Postępuj zgodnie z poniższymi zaleceniami, aby bliska Ci osoba zrozumiała, że leży Ci na sercu jej dobro i przyszłość.

Bądź szczery

Zawsze warto być prostolinijnym i szczerym. To samo dotyczy rozmowy z kimś uzależnionym. Jasno określ, co chcesz im przekazać i nie wahaj się przedyskutować swoich uczuć na temat sytuacji — w spokojny sposób. W rzeczywistości powiedzenie, jak się czujesz, jest często dobrym punktem wyjścia. Powiedz bliskiej osobie, jak boli i martwi Cię widok jej uzależnionej od narkotyków/alkoholu i jak bardzo boisz się o jej bezpieczeństwo.

Twoja ukochana osoba może doświadczyć silnych uczuć lub nawet zareagować negatywnie na to, co masz do powiedzenia, ale to nie znaczy, że nie powinieneś tego mówić. Te uczucia i reakcje mogą być częścią torowania drogi do wyzdrowienia.

Daj przestrzeń do odpowiedzi

Nie naciskaj na ukochaną osobę, aby natychmiast zareagowała na to, co mówisz. Możesz zaoferować pomoc i wyjaśnić, jakbyś ją widział, ale jeśli spróbujesz zmusić ich do wybrania następnego ruchu, prawdopodobnie spotkasz się z oporem. Nikt nie lubi, gdy mówi mu się, że to, co robi, jest złe. Z biegiem czasu ich poczucie krzywdy i zdrady może zniknąć, a zaczną myśleć o tym, co powiedziałeś. Daj im czas i przestrzeń, aby samodzielnie dotarły do ​​tego punktu.

Działaj

Sam też podejmij jakieś działanie. To pokaże ukochanej osobie, że jesteś zaangażowany w poprawę relacji i pomaganie jej w tym trudnym czasie. Daje to dobry przykład, wzmacnia więzi, a jednocześnie może ci też pomóc. W zależności od rodzaju działań, które podejmiesz, możesz dowiedzieć się więcej o procesie uzależnienia i stać się lepszym wsparciem dla ukochanej osoby.

Jak może wyglądać takie działanie?

  • Uczestnictwo w grupach wsparcia lub spotkaniach.
  • Pójście na własną terapię.
  • Poszukiwanie ośrodka terapii – Nawet jeśli nie są oni gotowi na zmianę, nie oznacza to, że nie możesz rozpocząć tego procesu. Zachowaj to dla siebie, dopóki     nie będą oni gotowi. Poczucie presji, by przystąpić do formalnego leczenia, może ich zdenerwować.

Wykorzystaj czas, kiedy jesteście w dobrych nastrojach

Nigdy nie ma idealnego czasu na trudną rozmowę, ale niektóre chwile są lepsze niż inne. Czekanie na moment, w którym ukochana osoba jest trzeźwa i oboje jesteście spokojni, może naprawdę zmienić przebieg rozmowy. Jeśli znajdziesz się w dniu lub momencie, w którym wszystko idzie dobrze, wykorzystaj to i przedstaw swoje obawy.

Wiele osób unika tego, ponieważ nie chcą zepsuć dobrego doświadczenia. Pamiętaj, że jeśli twoja ukochana osoba nie otrzyma pomocy, twoje szczęśliwe chwile będą krótkie i rzadkie. Twoim celem jest mieć więcej takich chwil. Powiedz coś, aby wyrazić swoje uczucia, na przykład: „Naprawdę cieszę się z tego czasu spędzonego z tobą. Oby więcej takich dni”.

Kształć się

Uzależnienie jest chorobą. Im więcej się dokształcisz, tym lepiej zrozumiesz, z czym zmaga się bliska ci osoba i jak działa uzależnienie. A im lepiej zrozumiesz z czym codziennie walczą, tym łatwiej będzie ci okazać empatię i wsparcie. Nigdy do końca nie zrozumiesz, jak to jest być na ich miejscu, ale możesz im pokazać, że próbujesz zrozumieć ich doświadczenia. Możliwe, że poczują wdzięczność i wsparcie tylko dlatego, że poświęciłeś czas na zapoznanie się z ich sytuacją. Ostatecznym celem jest tutaj pomóc drugiej osobie poczuć, że nie jest sama.

Następny krok: rozmowa

Teraz, gdy znasz wskazówki, jak zabrać się do rozmowy z bliską osobą na temat jej uzależnienia, powinieneś czuć się bardziej przygotowany i pewny siebie. Wiedz, że bez względu na wszystko będzie ciężko i będziesz się niepokoić. Nie ma nic złego w odczuwaniu zdenerwowania, a ukochana osoba może wiedzieć, że tak się czujesz. To pokazuje, że ci zależy. Żadne przygotowanie nie sprawi, że to, co masz do powiedzenia, zabrzmi idealnie lub od razu przekona ukochaną osobę. Skup się po prostu na tym, aby w słowach umieścić jak najwięcej troski i szacunku – dla ukochanej osoby i dla siebie. Jeśli będą gotowi na zmiany, reszta pójdzie z górki.

Czasami łatwiej jest też skonfrontować kogoś z jego zachowaniem, gdy jest w to zaangażowany profesjonalista np. psychoterapeuta. Pomyśl, czy nie warto by było przekonać bliską ci osobę na pójście na chociaż jedną rodzinną sesję terapeutyczną.

Before you book!
1. Minimum stay is 28 days
2. Select "1 adult" after search
3. Contact us if no availability
Save my spot