Inne

Formy pomocy dla osób uzależnionych

Przeczytaj, z jakich form terapii i samopomocy może skorzystać osoba uzależniona, aby skutecznie wyjść z nałogu.

Złoty środek

Nie istnieje jeden uniwersalny środek, który pomógłby każdemu bez wyjątku pokonać uzależnienie. Nie ma magicznej pigułki, która sprawi, że nigdy więcej nie sięgnie się po żadną używką. I nie ma takiej mocy, która zmusi drugą osobę do tego, aby chciała się leczyć. Największy sukces w wyjściu z nałogu osiąga się łącząc ze sobą różne formy terapii i samopomocy. I co najważniejsze – najpierw trzeba naprawdę chcieć zmienić swoje życie. Bez tego ani rusz.

Psychoterapia

Jedną z podstawowych form pomocy dla osób uzależnionych jest psychoterapia. Jeśli problem dotyczy osoby niepełnoletniej najlepiej będzie udać się do psychologa dziecięcego. Określi on źródło problemu i wyznaczy dalszy model postępowania. W przypadku osób dorosłych najlepszym rozwiązaniem będzie certyfikowany psychoterapeuta uzależnień. Jeśli będzie on dodatkowo podejrzewał u pacjenta zaburzenia psychiczne lub głęboką depresję, może go także skierować do psychiatry, który włączy do leczenia również farmakoterapię. Ostatnimi czasy dużym powodzeniem cieszą się również sesje rodzinne u psychoterapeutów.

Terapia ambulatoryjna polega w praktyce na tym, że pacjent przychodzi na umówione wizyty do poradni leczenia uzależnień. Jedna sesja terapeutyczna trwa zazwyczaj 50-60min. Wszystkie sesje odbywają się z tym samym terapeutą. Częstotliwość spotkań określa specjalista w porozumieniu z pacjentem, ale jest to średnio raz lub dwa razy w tygodniu. Taka terapia najczęściej trwa kilka lat.

Coraz częściej można również znaleźć ofertę sesji terapeutycznych online, co pozwala naszukanie terapeutów w całej Polsce i na prowadzenie terapii w trybie ciągłym.

Stacjonarne ośrodki terapii

Stacjonarne ośrodki terapii, zarówno te prywatne jak i na NFZ, są dobrym rozwiązaniem dla osób, którym nie wystarcza sama psychoterapia. Najlepszym rozwiązaniem jest rozpoczęcie terapii w ramach terapeutycznych sesji z terapeutą, następnie udanie się na kilkutygodniowy pobyt do ośrodka terapii uzależnień, a następnie kontynuowanie leczenia z powrotem w ramach indywidulanych sesji.

Wartościowe ośrodki zapewniają zarówno terapię grupową, jak i indywidualną. Terapia powinna odbywać się przynajmniej 5 dni w tygodniu. Czas trwania pobytu to zazwyczaj między 4 a 8 tygodni.

W tej chwili istnieje szeroki wybór ośrodków terapii. Przed podjęciem decyzji o wyborze jednego z nich warto zrobić dobre rozeznanie. O tym, na co zwracać uwagę przy wyborze stacjonarnej kliniki pisaliśmy w zeszłym tygodniu: https://www.borowikterapia.pl/uzaleznienia/jak-wybrac-osrodek-terapii.

Samopomocowe grupy wsparcia

Jedną z samopomocowych grup wsparcia jest dobrze wszystkim znana grupa AA (Anonimowi Alkoholicy). Nie jest ona jednak jedyna. Istnieją również grupy dla osób uzależnionych od narkotyków, jedzenia czy dla dorosłych dzieci alkoholików (DDA).

Ta forma pomocy polega na uczęszczaniu na spotkania z osobami, które doświadczają w życiu tych samych trudności. Wsparcie okazywane jest poprzez dzielenie się swoimi historiami i wymienianie doświadczeniami. W spotkaniach takich nie uczestniczy terapeuta.

Zmiana otoczenia i środowiska

Bardzo ciężko jest przerwać ciąg przyzwyczajeń. Potrzeba ogromnego samozaparcia, żeby zmienić swoje zachowanie pozostając w tym samym otoczeniu i przebywając z tymi samymi osobami. Dla procesu zdrowienia niebezpieczne jest wszystko, co przypomina osobie uzależnionej o jej nałogu. Dlatego jednym z pierwszych etapów leczenia powinno być unikanie wszystkiego, co przywołuje wspomnienia o danej używce. Jeśli jesteś uzależniony od alkoholu – pozbądź się z domu wszystkich butelek (i pełnych i pustych), kufli do piwa, podkładek; zerwij kontakt z osobami, z którymi jedyną Twoją aktywnością jest wspólne picie; nie umawiaj się w barach czy pubach.

Hobby

Szczęśliwi ludzie nie potrzebują używek. Człowiek, który jest spełniony w pracy i/lub ma pasję, która go zajmuje nie będzie potrzebował dodatkowych bodźców, żeby poczuć, że jego życie ma sens. Jednym z wielu powodów picia jest zabijanie czasu. Spraw więc, żebyś go nie miał. Jeśli pijesz, żeby zapomnieć o traumatycznych wydarzeniach – znajdź coś, co tak samo mocno zajmie Twoje myśli, ale nie będzie szkodziło Twojemu zdrowiu. Może uda Ci się zamienić uzależnienie od alkoholu w uzależnienie np. od biegania?

Czas dla siebie

Nie da się wyzdrowieć z żadnej choroby bez poświęcenia jej odpowiedniej uwagi i czasu. Nie bagatelizuj pierwszych objawów, a jeśli Twoja choroba jest już w późnej fazie –nie wahaj się rzucić wszystkiego i poświęcić całkowicie swojemu zdrowiu. Nie odkładaj terapii dlatego, że masz dużo pracy. Nie mów, że nie masz czasu na leczenie. Uzależnienie to śmiertelna choroba i liczy się każdy dzień i każda godzina. Nie ma nic ważniejszego od zdrowia i życia. Pomóż sobie, zanim będzie za późno.

Before you book!
1. Minimum stay is 28 days
2. Select "1 adult" after search
3. Contact us if no availability
Save my spot